Terry Gilliam Félelem és undor Las Vegasban című filmje Hunter S. Thompson amerikai újságíró könyvének sajátos filmes átirata, amely angolul Félelem és undor Las Vegasban címmel jelent meg. Az ikonikus szerző 1971-ben megjelent, Vad utazás az amerikai álom szívébe alcímű irodalmi művében a szamoai származású ügyvéddel (akit Dr. Gonzónak nevez), Raoul Duke újságíróként szerzett bizarr élményeiről számol be, amikor Los Angelesből Las Vegasba, majd Las Vegas szállodáiba, kaszinóiba és utcáira utaznak.
Duke a szerencsejáték-városban van, hogy tudósítson a Mint 400 terepmotoros és buggy versenyről, majd a kerületi ügyészek országos konferenciájáról, amely a kábítószer elleni háborúról szól. A két főszereplő örökös drogmámorban van, amit folyamatosan táplálnak a mindenféle kábítószerből és alkoholból bőséges kínálatukból. Magasságukban óhatatlanul kényes helyzetekbe és összecsapásokba kerülnek, amelyekből mindig csodával határos módon megmenekülnek. A könyv, amelyet a filmhez hasonlóan egy Dr. Samuel Johnsontól származó idézet vezet be ("Aki állattá teszi magát, megszabadul az emberiség fájdalmától"), valójában a hatvanas évekkel, a hippikultúrával, a vietnami háború elleni mozgalommal és a pszichedelikus "őrület" hullámával való leszámolás.
Terry Gilliam meglehetősen hűen ragaszkodik a könyv szövegéhez, és törekszik a túlzott vizualizációra. A filmből hiányzik az egységes "történet"; lazán összefüggő epizódok sorozata. Úgy bontakozik ki, mint egy újságírói elbeszélés, különböző külső összefüggések kommentálásával. Ide tartoznak a kisebb flashbackek, a korabeli dokumentumok használata és különösen a "Gilliam" trükkös technika a főhős állapotának kifejezésére (az emberek különböző szörnyekké változnak, különösen nagy gyíkok közelében, a padló életre kel, stb...)...
Keresés: ""
Már van fiókja? Kérjük, jelentkezzen be alább.
Még nincs fiókja? Csak néhány másodpercig tart.
E-mailben elküldjük Önnek a jelszó megváltoztatásának linkjét.